Csak akkor lehet sikeres a tanulás, ha a megszerzett tudásunkat folyamatosan újra, meg újra átvesszük, átfésüljük. Természetesen itt még nincs vége a folyamatnak, hiszen a minden másnapi neadjisten minden napi ismétlés – pl. átfutunk a szótáron – rendkívül nagy szereppel bír.
Stabil alapok
Képzelj el egy épületet…mondjuk az Eiffel-tornyot. Gustave Eiffel csak egy pár évre tervezte, nagyon meglepődne azon, amit most látna a Szajna parton. Még mindig ott áll az öreg Hölgy. Vajon miért? Egyrészt nagyon jól megszerkesztett, egyszerű, de stabil alapokon áll.
Ha le is dőlne a teteje, a legkecsesebb, legkifinomultabb része, az alapja mindig állna. Ahogy te is felejthetsz a legnehezebb, legárnyaltabb ismeretanyagodból, de reflexszerűen eszedbe jutnak az alapok, ami sokszor elegendő egy hétköznapi párbeszéd alkalmával. Tehát: bármikor bevethető, használható, stabil alaptudásod van.
A tornyot persze folyamatosan karban is kell tartani. E nélkül ma már nem állna a felépítmény. Ahogy a Te magasabb szintű ismereted sem lenne meg folyamatos ismétlés, gyakorlás, azaz karbantartás nélkül.